Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Lotnicza "F1” w Gdyni, miasteczko zawodów na lotnisku w Gdyni-Kosakowie

10/N2013 14 N
<p>mat. prasowe Organizatora</p>

mat. prasowe Organizatora

O wielkim wydarzeniu - Red Bull Air Race 2014 w Gdyni Organizatorzy oraz Media informują  już od minionego tygodnia. We wtorek, 8 października na konferencji prasowej w Malezji oficjalnie zaprezentowano kalendarz Mistrzostw Świata na rok 2014.

Red Bull Air Race powraca tym samym po trzyletniej przerwie z odświeżonym konceptem, pełnym udoskonaleń technicznych, głównie w wymiarze bezpieczeństwa.

Dzisiaj na konferencji prasowej w Gdyni, w której udział wzięli między innymi Dyrektor Generalny Red Bull Air Race GmbH – Erich Wolf oraz wybitny pilot akrobacyjny - Peter Besenyei, zaprezentowane zostały szczegóły dotyczące przyszłorocznej Imprezy w naszym mieście. Wiemy już, że w dniach 25-27 lipca przyszłego roku Miasto Gdynia, a także lotnisko Gdynia-Kosakowo gościć będą 12 najlepszych pilotów akrobacyjnych świata, w tym trzech byłych mistrzów świata. 

Na miejskiej plaży oraz Bulwarze Nadmorskim podziwiać będzie można podniebne popisy akrobacyjne i śledzić wyścigi lekkich samolotów wyposażonych w silniki o mocy 300 koni mechanicznych, mknących z zawrotną prędkością - dochodzącą nawet do 370 km/h, na wysokości zaledwie 15-25 metrów nad ziemią i manewrujących pomiędzy napełnionymi powietrzem, 25-metrowymi pylonami usytuowanymi na wodzie.

Impreza potrwa od piątku do niedzieli, na piątek zaplanowane oficjalne treningi, z kolei w weekend odbędą się dwudniowe zawody.

Tym czasem dzisiaj przy okazji organizacji konferencji prasowej - pierwszy z samolotów Red Bull  wylądował na naszym lotnisku, możliwe stało się to dzięki współpracy ze stroną wojskową.  Tym samym mieliśmy przyjemność goszczenia na lotnisku jednego z najbardziej zasłużonych pilotów akrobatycznych świata - Węgra Petera Besenyei, uczestnika zawodów Red Bull Air Race i dwukrotnego mistrz świata. Peter Besenyei jest aktywny w lotnictwie akrobatycznym od prawie 30 lat, to wciąż jeden z najlepszych pilotów świata.

Po postoju technicznym na naszym lotnisku maszyna Red Bull - Extra 300 wzbiła się ponownie w powietrze celem odbycia kilkunastominutowego pokazu akrobatycznego nad Zatoką Gdańską na wysokości Bulwaru Nadmorskiego. Była to okazja do obejrzenia efektownych piruetów, stanowiących przedsmak tego, co czeka nas za rok w Gdyni i na lotnisku w Gdyni-Kosakowie.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć dokumentujących wizytę Petera Besenyei oraz przylot maszyny Red Bull na nasze lotnisko, a także informacje dotyczące lokalizacji Imprezy, listę startową i kalendarz zawodów Red Bull Air Race 2014.

 

LISTA STARTOWA RED BULL AIR RACE 2014

Peter Besenyei (Węgry)

Paul Bonhomme - obecny, dwukrotny mistrz świata w latach 2009, 2010 (Wielka Brytania)

Hannes Archem - mistrz świata z 2008 roku (Austria)

Kirby Chambliss - dwukrotny mistrz świata w latach 2004 i 2006 (USA)

Nigel Lamb (Wielka Brytania)

Matt Hall (Australia)

Nicolas Ivanoff (Francja)

Michael Goulian (USA)

Matthias Dolderer (Niemcy)

Yoshi Muroya (Japonia)

Pete McLeod (Kanada)

Martin Sonka (Czechy)

 

KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014

1. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 28 lutego/1 marca

2. Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja 17/18 maja

3. Gdynia, Polska 26/27 lipca

4. Ascot, Wielka Brytania 16/17 sierpnia

5. Dallas/Fort Worth, USA 6/7 września

6. Las Vegas, USA 11/12 października

7. Chiny (lokalizacja nie została jeszcze wybrana) , 01/02 listopada