Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Umowa operacyjna podpisana

03/N2011 08 N
Umowa operacyjna podpisana

Dowódca 43 Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr pil. Wiesław Cuper oraz prezes Portu Lotniczego Gdynia - Kosakowo Janusz Stateczny podpisali wczoraj jeden z najważniejszych dokumentów w historii projektu budowy cywilnego portu.

Dokument, który kilkudziesięciu ekspertów Marynarki Wojennej tworzyło przez miesiące, określa zasady funkcjonowania lotnictwa cywilnego oraz wojskowego w Gdyni Oksywiu i tym samym - stanowi zbiór najważniejszych zasad, które będą regulować wspólne zarządzanie portem. W umowie przedstawione więc zostały ustalenia dotyczące zasad wykorzystania i eksploatacji urządzeń nawigacyjnych, zarządzania ruchem lotniczym, utworzenia jednolitego systemu ratowniczo - gaśniczego, utrzymania sprawności eksploatacyjnej drogi startowej, ochrony terenu i wykorzystania pomieszczeń wieży portu lotniczego.
To fundament i jednocześnie podstawa do opracowania instrukcji operacyjnej lotniska – tłumaczy kmdr Mirosław Badurowicz z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni. - Później, na podstawie tych przepisów, uzgadniane będą mogły być kolejne sprawy.

Umowa była więc koniecznością, by móc przejść do dalszych, już wspólnych, działań. Poprzedziły ją decyzje o przekazaniu części lotniska wojskowego na potrzeby utworzenia lotniska cywilnego oraz podpisana w dniu 9 września 2010 roku umowa pomiędzy Wojewodą Pomorskim, a Wójtem Gminy Kosakowo na przekazanie tych nieruchomości Gminie.

Jeśli współpraca spółki oraz Marynarki Wojennej będzie układać się tak pomyślnie, jak dotychczas, już za rok w Gdyni wylądują pierwsze cywilne samoloty.
- Mamy nadzieję, że już na Euro 2012 uda nam się rozpocząć działalność operacyjną i przyjmować pierwsze samoloty. Będą to niewielkie, maszyny, których podczas tak wielkich imprez są tysiące – dodał Janusz Stateczny, prezes spółki Port Lotniczy Gdynia – Kosakowo.

Autor: Olga Muchowska