Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Znamy wygląd terminala!

12/N2010 17 N
Znamy wygląd terminala!

Zwycięską koncepcję jury wybrało jednogłośnie. Jest funkcjonalna oraz łatwa w budowie, a nawiązując do wiatru i wody, doskonale wpisuje się w charakter regionu.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej rozpoczął się w połowie października. Do 10 grudnia swoje projekty zgłosiło pięć zespołów architektów z Gdańska i Warszawy.
Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, podobnie jak wójt gminy Kosakowo Jerzy Włudzik, zdecydowanie stwierdzili, że najbardziej podoba im się projekt opisany numerem 061210. Po kilku minutach okazało się, że spodobał się także jury, które jednogłośnie zadecydowało o jego zwycięstwie.
- Projekt jest zaawansowany technologicznie i bardzo funkcjonalny, przemyślany i z doskonałym zastosowaniem techniki modułowej - mówił przewodniczący jury architekt Stanisław Dopierała.

Koncepcja terminala wykonana została przez warszawską firmę ATI - Architektura Technika Inwestycje, z którą Port Lotniczy Gdynia - Kosakowo podpiszę umowę na wykonanie pełnego projektu technicznego.
- Kolejnym etapem, który nastąpi za około pół roku będzie przetarg na wykonawcę - mówił prezes zarządu portu lotniczego Janusz Stateczny. - Chcielibyśmy, by terminal był gotowy na przełomie marca i kwietnia 2012 roku.

Terminal skonstruowany zostanie z modułów, czyli gotowych elementów, o wymiarach 9 x 4 metry. Biały kolor oraz falujący kształt bryły mają stać się wizytówką Gdyni oraz Gminy Kosakowo oraz w pełni oddawać klimat regionu. Nie będzie posiadał antresoli, z której patrzy się na przyloty i odloty, bo to znacznie podwyższyłoby koszt jego budowy. Eksperci dodają jednak, że obiekt będzie znajdował się na tyle blisko pasa startowego, że samoloty będą dobrze widoczne..

Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 55 tysięcy złotych. Zdobywca drugiego miejsca - 25 tys. złotych, a pozostałe trzy wyróżnione zespoły - po 5 tysięcy złotych.

Więcej zdjęć z rozstrzygnięcia konkursu w galerii.

Autor: Olga Muchowska