Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Księżyc i Mars coraz bliżej

09/N2011 19 N
Księżyc i Mars coraz bliżej

Amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej opracowała i przedstawiła plan zbudowania nowej, ogromnej rakiety, która w przyszłości przetransportuje astronautów na Księżyc i Marsa.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do próbnego startu maszyny dojdzie na przylądku Canaveral na Florydzie w 2017 roku. Aby kosmodrom był gotowy  potrzeba będzie 10 mld dolarów. Wszystkie urządzenia muszą bowiem zostać przystosowane do nowej rakiety, która napędzana będzie tlenem i ciekłym wodorem. Najprawdopodobniej wraz załogą na Marsie wyląduje w 2040 roku.

Takie informacje w transmisji na żywo, prosto z Białego Domu, ogłosili senatorowie Bill Nelson i Kay Bailey oraz administrator NASA Charles Bolden. Nowy sprzęt ma stać się przełomem, bo o ile do tej pory promy kosmiczne były w stanie wynieść na odległą o 480 kilometrów od Ziemi orbitę ładunek o masie 22,5 tony, nowa rakieta rakiety wyniesie prawie trzykrotnie większy ciężar.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa - Kolejne 6 mld dolarów trzeba będzie wydać na zbudowanie nowego kosmicznego statku załogowego Orion, który miał być wykorzystany w przyszłym programie eksploracji Księżyca Constellation. Administracja prezydenta Baracka Obamy odmówiła jednak dalszego finansowania Constellation, choć na Oriona NASA zdążyła już wydać 5 mld dolarów.

W projekcie zastosowane zostały takie rozwiązania,  które przyniosą oszczędności i tym samym - większą elastyczność i możliwości projektu, m.in. zużycie tego samego paliwa na wszystkich poziomach czy użycie istniejacego już sprzętu.  NASA zakłada bowiem, że kosmiczny program będzie mógł być realizowany także w trudnej sytuacji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. 

Autor: Tymon Kasprzewicz