Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Polska na lotnisku w Montpellier

09/N2011 30 N
Polska na lotnisku w Montpellier

Pierwszy polski sklep wolnocłowy w Europie Zachodniej firma Baltona otworzy już za trzy miesiące. Spółka będzie obecna w porcie lotniczym Montpellier, na południu Francji.

Baltona ma już jeden sklep poza Polską – w strefie wolnocłowej na granicy Rumunii i Mołdawii. Jednak sklep w Montpellier będzie pierwszym prowadzonym pod marką Baltony w Europie Zachodniej.
- Podczas debiutu na NewConnect zapowiadaliśmy nasze wyjście na zagraniczne rynki. Nie chcemy jednak ograniczać się do Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego szukamy też nowych możliwości i kierunków – mówi Magda Grzybowska, prezes zarządu PHZ Baltona S.A.
Umowa pomiędzy Baltoną a portem lotniczym Montpellier została podpisana trzy dni temu. Na jej mocy w styczniu 2012 roku zostanie otwarty sklep duty free, który docelowo będzie miał ponad 200 m kw. powierzchni handlowej. Spodziewany potencjał obrotów obliczany jest na 3-5 mln euro rocznie, a umowa została zawarta na okres 9 lat.
Międzynarodowy port lotniczy Montpellier położony jest w południowej Francji, 10 km na południowy wschód od miasta Montpellier. Ze względu na usytuowania nad brzegiem Morza Śródziemnego, Montpellier cieszy się popularnością wśród turystów przez cały rok. W 2010 roku lotnisko obsłużyło prawie 1,2 mln pasażerów, co zalicza go do średnich portów lotniczych. To jednak już niedługo może się zmienić, bo z uwagi na przepełnione lotniska centralne, władze rozważają przeniesienie sporej liczby operacji lotniczych na lotniska regionalne, właśnie takie jak
Montpellier.
- Przełoży to się na większą liczbę pasażerów w przyszłości – mówi Magda Grzybowska. – Liczymy także, że będą to pasażerowie wylatujący poza Unię Europejską. A dla nich korzystanie ze sklepów wolnocłowych jest atrakcyjniejsze, co powinno przełożyć się na osiągane wyniki sprzedażowe - dodaje.
Jak zapowiadają przedstawiciele spółki sklep na lotnisku Montpellier to pierwsza inwestycja
w Europie Zachodniej, ale nie ostatnia.
- Chcemy nauczyć się rynku i zdobyć doświadczenie w tej części Europy, aby je wykorzystać w przyszłości – podsumowuje Grzybowska.

PHZ Baltona S.A. jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce. Posiada 23 sklepy w 11 lokalizacjach w Polsce i w Rumunii, przede wszystkim - w głównych portach lotniczych. Jako lider segmentu Duty Free & Travel Retail posiada prawie 50 procent udziału w rynku polskim. Ponadto zajmuje się zaopatrywaniem załóg statków i okrętów cumujących w polskich portach morskich. W ubiegłym roku spółka pozyskała inwestora strategicznego – Flemingo International Limited z siedzibą w Dubaju. W tym samym roku otwarty został pierwszy sklep Baltony poza Polską, na granicy rumuńsko-mołdawskiej. Od czerwca spółka notowana jest na rynku NewConnect.

Autor: Olga Muchowska