Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Różne funkcje płyty lotniskowej

12/N2011 10 N
Różne funkcje płyty lotniskowej

Na co dzień lądują na nich samoloty, ale raz lub kilka razy do roku zmieniają swoje oblicze. Niektóre lotniska na całym świecie są znane z nietypowych wydarzeń - targów, festiwali, imprez, a nawet degustacji win.

Sylwester w Michałkowie
Impreza jest nietypowa, bo trwa przez cały dzień aż do poranka Nowego Roku. Każdy uczestnik zabawy może polecieć samolotem, przejechać się bryczką lub saniami czy posiedzieć przy ognisku. Sylwester na lotnisku w Michałkowie nie ustępuje innym równoległym imprezom nawet pod względem jedzenia czy muzyki. Gości zabawia DJ, a organizatorzy zapewniają m.in. ognisko, dziczyznę i szampana.

Open'er Festiwal w Kosakowie
Gdy Skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, w 2006 r., Open'er Festiwal został przeniesiony do Gdyni, na lotnisko w Kosakowie. Wówczas organizatorzy wydłużyli też festiwal do trzech dni. Od tego czasu z roku na rok na Open'er przyjeżdża coraz więcej fanów muzyki z kraju i zagranicy. Podczas ostatniej, dziesiątej edycji festiwalu, na Babich Dołach bawiło się ponad 85 tysięcy festiwalowiczów, a imprezę relacjonowało ok. pięciuset dziennikarzy. Pojawiły się kolejne możliwości spędzania czasu oprócz koncertów, jak Diabelski Młyn i Silent Disco, czyli dyskoteka w słuchawkach. Tysiące fanów bawiły się na koncercie Prince’a, zakończonym urodzinowym pokazem fajerwerków.

Wino w Mendozie
Port lotniczy im. Gubernatora Francisco Gabrielli’ego w Argentynie od 12 lat jest miejscem spotkań amatorów wina z całego świata. Organizuje festiwal, na którym sprzedaje gościom około 250 skrzynek wina, które jest produkowane  w kilkuhektarowej winnicy założonej tuż przy terminalu. Lotnisko hoduje szczep Malbec, z którego powstaje wino o wyrafinowanym, nietypowym smaku, więc nic dziwnego, że zyskało sławę nie tylko w Mendozie, ale i w całej Argentynie.

Targi pod Warszawą
Targi motoryzacyjne InterCars organizowane są od 2000 roku i mają nie tylko najdłuższą historię pośród tego typu imprez, ale uważane są także za jedną z największych imprez branżowych w kraju. W 2009 roku po raz pierwszy targi zorganizowane zostały na Lotnisku w Modlinie pod Warszawą. W tym sezonie impreza odbędzie się w Warszawie, na Lotnisku Bemowo, gdzie czas targów urozmaicą liczne atrakcje, m.in.: pokazy stuntu, driftu i koncerty gwiazd.

Mikrobrowar w Monachium
W małym browarze na lotnisku, podróżni i klienci widzą jak na ich oczach warzone jest piwo, według autorskiej receptury. Minibrowar, jedyne tego typu miejsce na świecie działa od 1999 roku. Wówczas wyprodukował blisko 400 beczek piwa, dziś wytwarza prawie 10 razy więcej, czyli około 600 hektolitrów. 

Autor: Tymon Kasprzewicz