Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Gdynia walczy o tytuł Żeglarskiej Stolicy

12/N2011 15 N
Gdynia walczy o tytuł Żeglarskiej Stolicy

Po niecałym tygodniu, Gdynia przoduje w rankingu na Żeglarską Stolicę Polski 2012. Aktualnie ma 40 procent głosów i siedem konkurencyjnych miast pozostawionych daleko w tyle.

To, czy Gdynia zwycięży, zależy od internautów bo to właśnie oni mogą oddawać głosy na stronie www.magazynwiatr.pl. A o tym, że wygrać powinna nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Gdynia ma bowiem największą i najbardziej przyjazną dla żeglarzy marinę w kraju - może tu cumować nawet 300 jednostek jednocześnie. W tym roku - podobnie jak w poprzednich latach - otrzymała Błękitną Flagę, która jest potwierdzeniem najwyższej jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Gdynia co roku organizuje też imprezy żeglarskie, zarówno te ogólnopolskie jak i międzynarodowe. Flagowym wydarzeniem są Żeglarskie Dni Gdyni - Gdynia Sailing Days. To najważniejsze święto żeglarstwa regatowego w rejonie basenu Morza Bałtyckiego. Ostatnia, XX edycja przeszła do historii. Udział w niej wzięło  373 zawodników i zawodniczek z 11 państw. Najmłodsi mieli po osiem lat, najstarszy przekroczył sześćdziesiątkę. W ramach pięciu regat, które wchodziły w skład sportowej imprezy, rozegrano dwanaście konkurencji w ośmiu żeglarskich specjalnościach.

W tym roku Gdynia Sailing Days nie byłna jednak największą imprezą. Przebił ją wrześniowy zlot żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Do Gdyni przypłynęły wówczas największe i najpiękniejsze jednostki świata, które podziwiało w sumie ok. 1,6 mln osób. Wszystkie statki zaprezentowały się w wielkiej paradzie i stworzyły tzw. „las masztów”. Przypłynęły zarówno mniejsze jednostki jak i słynne kolosy np. największy żaglowiec szkolny świata Sedov czy największy żaglowiec Litwy Brabander.

Glosować można do końca stycznia na stronie: www.magazynwiatr.pl/index.php?artykul=305
Warto, bo jak podkreślają organizatorzy konkursu, Gdynia mimo swojego rozwoju, ma konkurencję. O tytuł Żeglarskiej Stolicy ubiegają się bowiem także Gdańsk, Giżycko, Mikołajki, Puck, Sopot, Szczecin i Świnoujście.
- W Sopocie otwarto nowy piękny port jachtowy przy zabytkowym molo, Puck może się pochwalić przystanią odwiedzaną przez żeglarzy regatowych z całej Polski, chlubą Gdańska jest Narodowe Centrum Żeglarstwa i przystanie w Górkach Zachodnich. A w centrum miasta, nad Motławą, sklepy żeglarskie, marina i nabrzeża goszczące piękne żaglowce podczas zlotu Baltic Sail  -wylicza załoga magazynu „Wiatr”. - A może nasza żeglarska stolica powinna się znajdować nad mazurskimi jeziorami, które są najpopularniejszym akwenem polskich żeglarzy? Na oficjalnej stronie internetowej Mikołajek widnieje hasło nie pozostawiające złudzeń co do intencji włodarzy miasta - „żeglarska stolica Polski”. Skoro Mikołajki mają taki apetyt, co na to sąsiednie Giżycko? - dodają organizatorzy.

Wyniki zostaną opublikowane w marcowym wydaniu magazynu "Wiatr"

Autor: Olga Muchowska