Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

3 Rajd Niepodległości gościnnie na lotnisku Gdynia – Kosakowo

11/N2011 15 N
źródło: materiały prasowe Organizatora
źródło: materiały prasowe Organizatora

Ogromną frekwencją może poszczycić się 3 Rajd Niepodległości, który odbył się w dniach 11-12 listopada w Trójmieście i okolicach. Aż 70 załóg stanęło na starcie by ścigać się o miano najlepszego kierowcy amatora w Polsce.

Uczestnicy zaczęli rywalizację w piątek o godzinie 12:30 od próby sprawnościowej pod Operą Leśną w Sopocie. Kilka szybkich, zaciskających się zakrętów, długa prosta w dół i skręt między drzewa na metę. Ten odcinek stanowił prawdziwy sprawdzian dla umiejętności i odwagi kierowców. Materiał filmowy z tego miejsca można obejrzeć pod tym adresem. Kolejnym wyzwaniem był teren,  na którym mieścił się kiedyś Lucky Hotels w Sopocie. Tym razem kierowcy musieli utrzymać samochody na trasie pomimo mocno zabrudzonej nawierzchni i ograniczonej przez gęste krzaki widoczności. Następnie przemieszczali się do Rusocina na bardzo techniczny tor zlokalizowany na Autodromie. Wiele różnych zakrętów w jednym miejscu wystawiało orientację załóg na próbę, ważne było przy tym aby skupić się na jak najszybszym z nich wychodzeniu i ustrzegać się poślizgów, które powodują stratę czasową. Czwarta próba sprawnościowa zlokalizowana była na terenie giełdy w Pruszczu Gdańskim. Najszybsza ze wszystkich zorganizowanych, pozwalała oswoić się z dużą prędkością w bezpiecznych warunkach – szeroka nawierzchnia i płaski teren wokoło. Ostatnią próbę, którą można było oglądać na żywo w internecie, załogi rozgrywały na parkingu pod Praktikerem na Przymorzu. W przeciwieństwie do poprzedniej, tu przy małej prędkości, trzeba było wykazać się zwinnością i szybkim kręceniem kierownicą. Po przejechaniu wszystkich 5 odcinków kierowcy wracali na Operę by po krótkiej przerwie pokonać tę samą trasę raz jeszcze – tym razem po zmroku.

Kolejny dzień, przebiegał już w iście sielankowej atmosferze rajdowego pikniku. Na terenie lotniska Gdynia - Kosakowo uczestnicy pokonywali tylko jeden odcinek, przejeżdżając go dwukrotnie. Mieli więc możliwość występowania przy przepięknej, słonecznej pogodzie zarówno w roli kierowcy bądź pilota jak i kibica jednocześnie. Dzięki temu mogli nie tylko przeżywać wspaniałe emocje ale i dzielić się nimi nawzajem.

Rajd zdominowali kierowcy jadący samochodami Honda Civic, zdobyli oni trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej. Zwycięzcami 3 Rajdu Niepodległości została załoga Sebastian Dwornik/Adam Tomalak, drugie miejsce przypadło Adrianowi Grodzkiemu i Sławomirowi Koszucie, a trzecie Włodzimierzowi i Bartoszowi Wesołkom.

Pełne wyniki dostępne są tutaj.

Pomimo, że startujący w rajdzie kierowcy dysponowali przeróżnym sprzętem, począwszy od malucha, przez Subaru Imprezę aż po Nissana Skyline i wywodzili się z różnych środowisk motoryzacyjnych (rajdy, wyścigi, drift) to tego dnia byli jak jedna wielka rodzina.

Materiał filmowy z tego wydarzenia można zobaczyć pod tym adresem.

Organizator: Automobilklub Orski

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Rajdowetrojmiasto.pl
Sponsorzy cyklu PPAiK: PPAiK, Coval, RallyShop.pl
Sponsorzy rajdu: Aero, Aper Home, Autoskaut, Camsports, Harnaś, Inter-Rally, Itdesk.pl, Janisz, Look Forward, Otowycieraczki.pl, Pit Stop Serwis.pl, PKS Gdańsk-Oliwa, Polnord, Praktiker, Promy24.com, Streetholix.pl, Toys4Boys, Wizjer.pl, Zawiaty

Źródło: materiały prasowe Organizatora