Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Dlaczego nie klocki LEGO?

07/N2011 13 N
Dlaczego nie klocki LEGO?

Radziecki dwupłatowiec PO-2, samolot szkolno- treningowy PZL Kanarek, sportowy Red Fury czy amerykański śmigłowiec bojowy Sikorsky MH-53 Pave Low. Dlaczego nie z klocków Lego? - pytają kuratorzy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i zapraszają na niespotykaną wystawę.

Na całe wakacje ratuszowy dziedziniec zamieni się w barwny świat z klocków Lego. Grupa LUGPol, zrzeszająca fanów duńskich klocków prezentuje bowiem najróżniejsze kolorowe formy.

Jest radziecki dwypłatowiec PO-2, samolot szkolno – treningowy PZL Kanarek, sportowy Red Fury, Sikorsky MH-53 Pave Low (w wersji desantowej, o udźwigu 21 ton jest w stanie zabrać na pokład 55 osób, wycofany ze służby w 2008 roku) oraz Bell UH- Iroquois: wielozadaniowy śmigłowiec amerykański powszechnie nazywany "Huey", najbardziej kojarzony Wojną w Wietnamie, gdzie służył jako śmigłowiec transportowy wsparcia powietrznego i medycznego.

Obok ciekawostek z dziedziny motoryzacji i militariów zobaczyć można bazę arktyczną, ilustrację do baśni "Dziewczynka z zapałkami", szachy, superbohaterów w karykaturze, a nawet postapokaliptyczną wizję wyludnionego miasta. Nie zabraknie też kultowej kolejki elektrycznej, a z okazji 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza, z klocków wybudowany został wielki atronom w swym laboratorium.

LugPol, czyli Lego Users Group Poland to pierwszy polski klub miłośników Lego. Wywodzi się z forum dyskusyjnego, założonego w maju 2004 roku przez Daniela "MrGorgo" Gordziejonoka. Dziś forum stanowi część rozbudowanego serwisu, skupiającego dorosłych fanów Lego z kraju i zagranicy. Jak mówią członkowie klubu – głównym celem jest promocja w Polsce ciekawego, rozwijającego i elitarnego hobby, jakim jest modelarstwo Lego. A dzięki Internetowi możliwe jest dotarcie do zapaleńców, którzy z racji oryginalności swoich zainteresowań, działają samotnie, często nawet nie zdając sobie sprawy, jak popularne na świecie jest ich hobby.

Wystawa "Dlaczego nie klocki LEGO?" pod Patronatem Konsula Honorowego Królestwa Danii Juliana Skelnika prezentowana jest na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, od 9 lipca do 15 września.
 

Autor: Tymon Kasprzewicz