Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Dobra ocena od ministra

12/N2011 05 N
Dobra ocena od ministra

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak spotkał się w Gdańsku z przedstawicielami polskich portów lotniczych.

Podczas spotkania, które odbyło się w sobotę, 3 grudnia, omówione zostały inwestycje w portach lotniczych z uwzględnieniem przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 oraz inwestycje realizowane z wykorzystaniem środków unijnych w perspektywie do 2015 r.
- Polskie porty lotnicze są bardzo zaawansowane w zakresie realizacji inwestycji związanych z Euro 2012 – powiedział minister Nowak i dodał nawiązując do inwestycji drogowych, że właśnie trwa walka o przejezdność A2 do Warszawy ze Strykowa, natomiast nie ma szans na przejezdność autostrad A1 i A4.
Jak podkreślał rzecznik portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Michał Dargacz, budowa terminala pasażerskiego jest zaawansowana w 93 proc. W ramach programu inwestycyjnego zbudowano już drogę kołowania, stanowiska postojowe i stanowisko do odladzania samolotów. - Zgodnie z planami w kwietniu 2012 roku zostanie obsłużony w nowym terminalu pierwszy pasażer – dodał i zaznaczył, że personel lotniska w Gdańsku ma opracowane specjalne strategie, plany operacyjne i jest przygotowany do tego, aby separować antagonistyczne grupy kibiców.

Tematem spotkania był również stan przygotowań polskich portów do sezonu zimowego. Sławomir Nowak zapowiedział, że w najbliższych, zimowych miesiącach przez porty lotnicze przewinie się ok. 4,5 mln pasażerów, czyli olbrzymia rzesza ludzi, którzy muszą mieć zapewniony odpowiedni standard bezpieczeństwa.
- W ostatnich 2-3 latach standard maszyn do utrzymania zimowego i zrealizowane inwestycje, np. w portach w Gdańsku, we Wrocławiu czy Poznaniu zapewniają najwyższy poziom obsługi – zaznaczył Nowak- Pod tym względem jestem spokojny.


Autor: Olga Muchowska