Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Gdańsk, Gdynia i Szczecin na Seatrade Europe

09/N2011 28 N
Gdańsk, Gdynia i Szczecin na Seatrade Europe

Miasto i Port Gdynia, a także Gdańsk ze swoim portem, samorząd województwa pomorskiego oraz przedstawiciel Szczecina po raz pierwszy biorą udział w największym na kontynencie wydarzeniu, dotyczącym przemysłu wielkich statków wycieczkowych.

Konwencja Seatrade Europe Cruise i Rivercruise, która odbywa się w Hamburgu w dniach wtorku do czwartku (27 - 29 września). Wśród ponad 250 wystawców z pięćdziesięciu krajów znajdują się porty i miasta portowe oraz firmy przemysłu związanego z budową, wyposażeniem statków, agenci i touroperatorzy. Gośćmi są przedstawiciele niemalże wszystkich armatorów aktywnych na europejskim rynku. Organizację narodowego stoiska powierzono Polskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Podczas trzydniowego branżowego święta, omawiane są m.in. tematy dotyczące aktualnych wyzwań dla armatorów i portów, przyszłe plany stoczni, finansowanie budowy statków czy niezbędna infrastruktura portowa pozwalająca na uzyskanie maksymalnych korzyści z obsługiwanych statków wycieczkowych.

- Rynek europejski wykazuje najwyższe tempo wzrostu zarówno liczby wycieczkowców, jak i pasażerów, a prognozy przewidują, że liczba pasażerów wielkich statków wycieczkowych w 2020 roku wzrośnie do 10 milionów – informują pracownicy gdyńskiego magistratu. - Będzie to możliwe m.in. dzięki stałej tendencji do wzrostu wielkości statków. Dla Gdyni jest to kolejna szansa, bowiem jako jedyny polski port pasażerski może obsłużyć statki o długości ponad 300 metrów – dodają.

Bardzo dynamicznie rozwija się także rynek niemiecki, drugi co do wielkości po Wielkiej Brytanii. Popularność tej formy spędzania wolnego czasu jest coraz większa. Liczba pasażerów z Niemiec na statkach wycieczkowych w tym roku osiągnęła 1,2 miliona (wzrost o 18,9% w porównaniu z rokiem 2010), a już w 2012 roku swą obecność w Gdyni zapowiedział największy niemiecki armator AIDA (20 zawinięć w przyszłym sezonie).

Seatrade Europe to także - obok Miami i Neapolu - najważniejsza impreza wystawiennicza poświęcona turystyce morskiej na świecie i jedyne targi na starym kontynencie, które oprócz szeroko pojętej żeglugi morskiej zajmują się również tematyką pasażerskiej żeglugi śródlądowej.

Autor: Olga Muchowska