Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Kosakowo i Sopot na podium

07/N2011 31 N
Kosakowo i Sopot na podium

Ogłoszono wyniki Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej". Kosakowo zajęło trzecie miejsce w województwie pomorskim w kategorii Najlepsza Gmina Wiejska 2010, a Sopot drugie miejsce w Polsce w kategorii Miasto na Prawach Powiatu.

Najważniejsze kryteria, jakie brano pod uwagę przy tworzeniu listy najlepszych to dbałość o rozwój oraz podniesienie jakości życia, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.
Ranking przeprowadzono w dwóch etapach. Wybrano gminy, które w najlepszy sposób zarządzały finansami w latach 2007-2010 i jednocześnie - najwięcej w tym czasie inwestowały. Aby wyłonić samorządy, które przejdą do drugiego etapu, eksperci korzystali z danych Ministerstwa Finansów. Punktowano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie w stosunku do dochodów, transport i łączność czy działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska.
W drugim etapie wysłano ankiety do wybranych samorządów, w których pytano m.in. o współpracę z instytucjami samorządowymi, stopę bezrobocia, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, a nawet wyniki testów szóstoklasistów i gimnazjalistów w tym i ubiegłym roku.
Przed Kosakowem, na pierwszym miejscu uplasowała się Kobylnica, a na drugim Gniewino. W pierwszej siódemce znalazły się też Kartuzy, Pruszcz Gdański, Chojnice i Kaliska.
Pochwalić mogą się także pomorskie miasta na prawach powiatu. Sopot po raz czwarty zajął drugie miejsce w Polsce, natomiast Gdańsk i Gdynia – podobnie jak w ubiegłym roku – znalazły się w pierwszej dziesiątce.
- W sumie najlepiej – jak wynika z naszego rankingu – radzą sobie gminy z woj. śląskiego i małopolskiego. Jest ich najwięcej ogółem (po ok. 15 proc.), choć w pierwszych dziesiątkach po czterech reprezentantów mają także woj. lubuskie, pomorskie i świętokrzyskie (wszystkie w kategorii gmin wiejskich) – podaje Anna Cieślak-Wróblewska w Rzeczpospolitej. - Bardzo słabo wypadają za to woj. opolskie i wielkopolskie. W tym pierwszym wypadku tylko ok. 4 proc. funkcjonujących tam gmin wzięło udział (zakwalifikowało się i przysłało ankietę) w naszym rankingu, w tym drugim – niecałe 3 proc.

Autor: Olga Muchowska