Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Nowa przystań w Mechelinkach!

07/N2011 26 N
Nowa przystań w Mechelinkach!

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa przystani rybackiej w Mechelinkach. Powstanie osiem budynków, w tym m.in.wędzarnia i miejsce do sprzedaży ryb, nowy pomost i wał przeciwsztormowy. Gmina po kilku latach doczekała się dofinansowania inwestycji na ponad 14 mln złotych.

Rybołówstwo przybrzeżne w Mechelinkach jest prowadzone od pokoleń: tradycje połowów morskich przez rodziny kaszubskie na Zatoce Puckiej są bardzo silne i stanowi nie tylko bezpośrednie źródło utrzymania mieszkańców, ale i atrakcję turystyczną. Dlatego tak ważne było, by powstała przystań, która spełniłaby potrzeby rybaków i mogłaby stać się wizytówką gminy.

Podczas nadzwyczajnej sesji, radni gminy Kosakowo jednogłośnie zaakceptowali projekt uchwały „Zagospodarowanie przystani rybackiej w Mechelinkach” w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich" na lata 2007-2013.
Wświetlicy w Mechelinkach doszło do uroczystego podpisania umowy. Obecny był wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Stanisława Bujanowicz, wójt Jerzy Włudzik oraz skarbnik gminy Barbara Stanisławska. W spotkaniu uczestniczyli też rybacy z Mechelinek, mieszkańcy, samorządowy, starosta pucki Wojciech Dettlaff, radni powiatowi oraz sołtysi Gminy Kosakowo.

Budowa przystani ma się rozpocząć jesienią bieżącego roku, a zakończyć do grudnia 2012 roku.
W ramach projektu przewidziano rozbiórkę istniejących boksów, demontaż starych wciągarek, budowę ośmiu budynków (warsztatowo – socjalnego, sprzedaży bezpośredniej, pięciu boksów dla rybaków oraz wędzarni), mostu, mniejszych pomostów pływających, odcinka wału przeciwsztormowego oraz niezbędnych sieci i instalacji.

Autor: Tymon Kasprzewicz