Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Wygrali siłą umysłu

06/N2011 13 N
Wygrali siłą umysłu

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu zostali zwycięzcami w najmłodszej kategorii wiekowej Odysei Umysłu na poziomie krajowym i zajęli siódme miejsce na światowych finałach na Uniwersytecie Stanowym w Michigan.

Odyseja Umysłu stawia na kreatywność i wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Uczniowie wraz z opiekunami wielokrotnie przygotowują się do konkursu przez wiele miesięcy, bowiem jednym z etapów eliminacji jest rozwiązanie wybranego wcześniej problemu. W tegorocznej edycji uczniowie projektowali, konstruowali i uruchamiali pojazd, dla którego jedynym źródłem energii napędowej były pułapki na myszy i który później przejedzie przez tunel, dostarczy przesyłkę, zmieni kierunek podróży czy podniesie flagę, jednocześnie wplatając się w fabułę teatralnego przedstawienia. Inni z kolei występowali w oryginalnym przedstawieniu, w którym podwójnie demonstrowali czynność z życia wziętą. Najpierw za pomocą zwykłego, na co dzień używanego przedmiotu, a później - z wykorzystaniem stworzonego przez drużynę, złożonego z wielu elementów urządzenia, które to samo zadanie wykona w zagmatwany sposób.

Uczniowie z V klasy szkoły w Kosakowie: Weronika Reiwer, Olga Cirocka, Kacper Malinoś, Mikołaj Pelcer, Kamil Romanow, Kuba Padzik, i Maciej Suchocki, rozwiązali zaś długoterminowe zadanie „Podróże w naturze”, czyli skonstruowali pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni wraz z przyczepą kempingową, który pozytywnie wpływa na środowisko. Później pokonali 9 zespołów i zapewnili sobie zwycięstwo w finałach ogólnopolskich w gdańskiej filharmonii doskonale rozwiązując tzw. problem spontaniczny.

Tym samym uczniowie już po raz trzeci w historii szkoły zakwalifikowali się do etapu europejskiego, a później – światowego. Wówczas dyrekcja szkoły rozpoczęła zbiórkę pieniędzy an wyjazd dzieci do Stanów Zjednoczonych. Port Lotniczy Gdynia – Kosakowo wraz wójtem gminy Kosakowo Jerzym Włudzikiem oraz lokalnymi instytucjami, firmami jak i osobami prywatnymi wsparł edukacyjną przygodę. W kampusie Michigan State University w USA pojawiło się ponad 5 tysięcy „Odyseuszy”. Uczniowie z Pogórza zmierzyli się z 50 drużynami w swojej kategorii wiekowej i zajęli 7. miejsce.

Autor: Olga Muchowska