kontakt | aviator | linki | mapa strony |
kontakt | aviator | linki | mapa strony |
Wybierz język
Wählen Sie Sprache
Select Language
Sélectionnez la langue
Selecciona Idioma
Выбор языка
Lotnisko w Kosakowie pamięta jeszcze czasy sprzed II Wojny Światowej. Najpierw było dodatkowym lądowiskiem dla cywilnego portu w Rumi, później w czasie okupacji niemieckiej zostało znacznie rozbudowane i dostosowane do działań Centrum Badania Torped.
W okupowanej Polsce istniały dwa hitlerowskie centra zajmujące się badaniem torped i oba znajdowały się w Gdyni. Torpedowaffenplatz Hexengrund - w dzisiejszych Babich Dołach i Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft na Oksywiu. Ośrodki o identycznej konstrukcji połączone były ze sobą koleją wąskotorową i korzystały ze wspólnego poligonu na Zatoce Gdańskiej. Torpedownie oficjalnie zostały oddane do użytku w lipcu 1942 roku, jednak placówka na Oksywiu działała już dwa lata wcześniej.
Gdy Luftwaffe przeprowadzało próby odpalania torped bezpośrednio z samolotów, dzisiejsze lotnisko Gdynia – Kosakowo zostało wyposażone w betonowy pas startowy. Amunicja zrzucana nad zamkniętym akwenem Bałtyku, śledzona była z dwóch wież obserwacyjno – pomiarowych. W tym samym czasie prowadzane były też ćwiczenia wyrzutu torped, które przemieszczały się w specjalnym korytarzu, wydrążonym na dnie zatoki. Wojskowe statki wyławiały wielkie pociski, które później poddawane były analizie w specjalnych laboratoriach.
Ośrodki badawcze działały do początku kwietnia 1945 roku. Pięć lat później lotnisko w Kosakowie należało do Polskiej Marynarki Wojennej. W latach 70-tych w Gdyni Oksywiu mieściła się 3 Flotylla Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego – największa tego typu jednostka organizacyjna w Polsce. Znajdowały się w niej m.in. dywizjon Zwalczania Okrętów Podwodnych, dywizjon Okrętów Rakietowych, grupa Okrętów Rozpoznawczych i Baza Techniczna Marynarki Wojennej. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej powstała w Gdyni na początku lat 90-tych i od tej pory teren użytkowany był wyłącznie w celach wojskowych.
Przez prawie 80 lat teren lotniska przeszedł sporo zmian. Z niemieckiego ośrodka badawczego, stał się obiektem polskiego wojska, a już wkrótce będzie służył turystom jako Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo.