Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Nowa czarna lista przewoźników

11/N2011 24 N
Nowa czarna lista przewoźników

Komisja Europejska dokonała kolejnej, osiemnastej aktualizacji tzw. czarnej listy, czyli wykazu linii lotniczych, na które nałożono zakaz wykonywania przewozów na terenie Unii.

Komisja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego nałożyła ograniczenia na działalność m.in. Jordan Aviation, Rollins Air czy Albanian Airlines, ale to szczególnie ostatni przewoźnik zaniepokoił ekspertów. - Ze względu na formalne zobowiązanie ze strony albańskich władz do zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy wykwalifikowanego personelu w celu zapewnienia stałej kontroli przewoźników lotniczych w ramach nadzoru regulacyjnego, połączone z bardzo zdecydowanymi środkami egzekucyjnymi – cofnięciem certyfikatu przewoźnika lotniczego dla Albanian Airlines oraz usunięciem jednego statku powietrznego z floty Belle Air – tłumaczą członkowie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. 

Nowa „czarna lista”  obejmuje także tych przewoźników lotniczych, którzy uzyskali certyfikaty wydane przez władze lotnicze Republiki Konga (Equatorial Congo), Demokratycznej Republiki Konga (Stellar Airways) oraz Filipin (Aeromajestic i Interisland Airlines) ze względu na brak niezbędnych udokumentowanych dowodów na to, że przewoźnicy ci spełniają międzynarodowe normy bezpieczeństwa.

Kontrole przeszli także trzej przewoźnicy z certyfikatami wydanymi w Federacji Rosyjskiej - VIM AVIA, Yakutia i Tatarstan Airlines . Rosyjskie władze lotnicze przedstawiły Komisji i Komitetowi ds. Bezpieczeństwa Lotniczego szereg środków, podjętych wobec linii lotniczych, a w szczególności ograniczenia nałożone na przewoźnika VIM AVIA w zakresie przewozów do Unii Europejskiej, które będą obowiązywały do 1 kwietnia przyszłego roku. Na przewoźników Yakutia i Tatarstan również nałożono ograniczenia w zakresie przewozów do UE.

Przeanalizowano także sytuację w zakresie bezpieczeństwa różnych europejskich przewoźników lotniczych. Komisja Europejska zaapelowała do władz wielu państw członkowskich o dalsze zaostrzanie nadzoru nad przewoźnikami, aby zagwarantować, że każda linia lotnicza zarejestrowana w Europie bezwzględnie przestrzega obowiązujących norm bezpieczeństwa.

Zaktualizowany europejski wykaz obejmuje łącznie 273 przewoźników, którzy  podlegają całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej. Pochodzą oni z 21 państw: Afganistanu, Angoli, Beninu, Demokratycznej Republiki Konga, Dżibuti, Filipin, Gabon, Gwinei Równikowej, Indonezji, Kazachstanu, Republiki Kirgiska, Republiki Konga, Liberii, Mauretani, Mozambiku, Sierra Leone, Suazi, Sudanu, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej oraz Zambii.

Wykaz w dalszym ciągu obejmuje czterech pojedynczych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu, Meridian Airways z Ghany, Rollins Air z Hondurasu i Silverback Cargo Freighters z Rwandy. Lista objęła też dodatkowo jedenastu przewoźników lotniczych, którym zezwolono – przy zachowaniu rygorystycznych ograniczeń i na określonych warunkach – na wykonywanie lotów do Unii: Air Astana z Kazachstanu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Iran Air, TAAG Angola Airlines, Air Madagascar posiadający certyfikat wydany na Madagaskarze i Jordan Aviation, któremu certyfikat wydano w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim.

Dokładny spis czarnej listy przewoźników do pobrania na stronie: www.ulc.pl

Autor: Olga Muchowska