Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo

Wybierz język

Wählen Sie Sprache

Select Language

Sélectionnez la langue

Selecciona Idioma

Выбор языка

Odznaczenia dla załogi Boeinga

11/N2011 07 N
Odznaczenia dla załogi Boeinga

Bronisław Komorowski spotkał się z załogą Boeinga 767 i uhonorował odznaczeniami tych, którym 1 listopada pomimo awarii udało się wylądować na warszawskim Okęciu.

Członkowie załogi samolotu oraz obsługi naziemnej zostali otrzymali Złote Krzyże Zasługi, pilot kpt. Tadeusz Wrona otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a drugi pilot Jerzy Szwarc -Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Ogromna część Polaków w tym momencie szczególnym z lękiem oczekiwała, co się wydarzy w tych pierwszych sekundach przy zetknięciu samolotu z płytą lotniska - mówił Bronisław Komorowski. - Tym większa radość i duma, że ujawniły się umiejętności ludzkie, organizacyjne, które ten zły bieg wydarzeń powstrzymały – dodał.
 Boeing 767, należący do Polskich Linii Lotniczych LOT wyleciał z Nowego Jorku. Musiał lądować awaryjnie, bo maszyna nie mogła wysunąć podwozia. Podczas zetknięcia maszyny z ziemią z silników poszły iskry w wyniku tarcia o pas startowy. Pas pokryto specjalną pianą, która zapobiegła pożarowi. Na pokładzie samolotu było ponad 200 pasażerów i 11 członków załogi. Choć nikt nie odniósł obrażeń, uszkodzony samolot a kilkadziesiąt godzin zablokował oba pasy startowe lotniska. Do środy wieczorem samoloty korzystały więc z innych polskich lotnisk m.in. w Gdańsku.

Kapitan Tadeusz Wrona, który siedział za sterami 1 listopada jest jednym z najbardziej doświadczonych pilotów, a teraz na pewno – najbardziej podziwianym. Od 20 lat kieruje Boeingami. Lata także szybowcami, jest członkiem Aeroklubu Leszczyńskiego.